Okuyucular soruyor: Papatya Parfümü Nasıl Yapılır?

Çiçeklerden koku nasıl yapılır?

Çiçeklerden parfüm yaparken bir şişeye çiçek yaprakları ve alkol konup en az 1 gün bekletilir. Daha sonra esansı çıkan yaprakların olduğu şişeye çiçek yapı esansı ve saf su eklenerek yine 1 hafta boyunca dinlendirmeye bırakılır.

Parfüm Nasıl Yapılır?

Uçucu yağları, parfüm yapmak için su ve/veya alkol ile karıştırmışlar. Bu uçucu yağlar, sedir ağacı, lavanta ve tarçın gibi bitkiler, otlar ve baharatlardan elde edilmiş. Aslında günümüzde de temel olarak aynı yol izleniyor diyebiliriz. Uçucu yağlar bitkilerden buharlı damıtma veya presleme ile elde ediliyor.

Koku esansı nasıl yapılır?

Esans yapılırken bitkilerin çiçek, meyve ve kök kısımlarında bulunan kokulu uçucu yağlar, % 96’lık alkolde çözündürülür. Elde edilen bu çözelti damıtılarak esans haline getirilir.

Evde lavanta kokusu nasıl yapılır?

Lavantanın sakinleştirici ve ferah etkisi tüm evinizi sarsın, gece uykularınız rüyalara bulansın! Su dolu bir kabın içine biraz karbonat ekleyin ve karıştırın. Üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatın ve tekrar karıştırın. Karışımı bir şişeye koyup güzelce çalkalayın ve ev yapımı lavanta kokunuza merhaba deyin!

Hangi çiçeklerden parfüm yapılır?

Doğal parfüm yapımında kullanılan bazı parfüm bitkileri şöyledir:

 • Gül.
 • Mimoza Çiçeği.
 • Bergamot.
 • Parfüm çiçeği (Melisa)
 • Amber.
 • İnci Çiçeği.
 • Ağaç Kabuğu ve Gövdesi.
 • Petek.
You might be interested:  Papatya Hangi Ayda Toplanır?

Çiçek esansı nasıl yapılır?

Arıtılmış ve kokusuz sebze ya da hayvan yağı cam tabaklara dağıtılır ve oturması için beklenir. Taze çiçek yaprakları ya da tüm çiçekler yağ tabakasının üzerine yerleştirilir ve preslenir. Kullanılan çiçeğe göre 1-2 gün ya da 2 hafta kadar oturması için beklenir. Bu sürede çiçeğin kokusu yağa geçer.

Parfüm nasıl yapılır malzemeleri?

Parfümler eskiden kuru otlar, yanmış odun veya preslenmiş yağ gibi birçok farklı malzemeden yapılıyordu. Bunun için gerekli malzemeler şunlar:

 1. Temiz birkaç cam şişe,
 2. Saf su,
 3. En az %98 saflıkta etil alkol,
 4. Taze toplanmış çiçek yaprakları,
 5. Vanilya, lavanta, gül veya orkide yağı.

Parfümde alkol yerine ne kullanılır?

Ve alkolsüz parfümümün temeli JoJoba Yağı. Tutma özelliği ve kendine has ağır bir kokusu olmayan bu sıvı balmumu özellikli yağ alkolün yerine konulan bir bileşendir. Ylang Ylang yağını sedire ekledikten sonra üst nota olarak kullandığım lavanta yağını ekledim.

Parfümlerin içinde ne var?

Alkol, su ve uçucu koku molekülleri. Parfümün içeriği kısaca; aromatik uçucu yağ ve çözücüdür. Alkol uçucu bir maddedir ve parfümün kokusunun açığa çıkmasını sağlar. Bu nedenle bir parfümde ne kadar çok alkol varsa o kadar yoğun kokar.

Evdeki malzemelerle parfüm nasıl yapılır?

Evde parfüm yapımı için ilk adım olarak bir cam şişeye votka ile yasemin, vanilya ve lavanta yağları ekleyin. Bu uçucu yağ karışımını karıştırın. İkinci adım olarak iki gün beklettiğiniz karışıma steril suyu veya portakal çiçeği suyu ilave ederek hafifçe çalkalayın.

Hanımeli esansı nasıl yapılır?

30 ml su Kokita kokulu taş karıştırma kabına alınır, üzerine Elito esans dökülür ve karıştırılır. İyi bir karışımdan sonra 100 gr Kokita kokulu taş tozu konulur ve biraz beklenerek tozun suyun içerisine çökmesi sağlanır. Suyun içerisine çöken toz, Kokita kokulu taş karıştırma kaşığı ile karıştırılır ve kalıba dökülür.

You might be interested:  Soru: Papatya Çayına Ne Katılır?

Zambak esansı nasıl yapılır?

Zambak Yağı Evde Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle, orta boyda bir kavanozun içine 5 yemek kaşığı zeytinyağı doldurun.
 2. 3 avuç dolusu zambağı bir kesme tahtası ve bıçak yardımıyla ince ince kıyın.
 3. Kıydığınız zambakları önceden zeytinyağı doldurmuş olduğunuz kavanozun içine atın.
 4. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

Lavanta losyonu nasıl yapılır?

Yağın infüze edilmesi Bir çift kazanda, 5 tatlı kaşığı papatya çiçeği ve lavanta tomurcuklarını bir kasenin içine koyun. Jojoba yağını otların üzerine dökün ve suyu hafif bir kaynamaya getirin. Yağı 2 saat kadar ısıtın, sık sık aşırı ısınmadan ve karıştırarak sıkışmadığından emin olun.

Evde doğal oda spreyi nasıl yapılır?

Yapılışı:

 1. Sprey şişenin içine suyu doldurun.
 2. Suyun üzerine karbonatı ilave edin ve şişeyi iyice karıştırın.
 3. Son olarak suyun içine aldığınız aromatik yağdan 10 – 15 damla damlatın. Hepsi bu kadar, spreyiniz hazır.
 4. İstediğiniz zaman spreyi sıkarak evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Doğal vücut spreyi nasıl yapılır?

Sprey şişesinin içerisine bir miktar gül suyu koyun. Ardından istediğiniz bir esans yağdan 10-15 damla şişenin içerisine damlatın ve şişeyi iyice çalkalayın. İşte ev yapımı vücut spreyi niz hazır. Duş sonrasında cildinize vazelin sürdükten sonra bu spreyi kullanırsanız kokusu daha kalıcı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *