Selimiye Ters Lale Nerede?

Selimiye Camii ndeki ters lalenin hikayesi nedir?

Yani çok ilginçtir, ters lale, Selimiye ‘nin ihtişamını gölgede bırakıyor. Efsaneye göre, şimdi müezzin mahfilinin bulunduğu yer, Lale, isminde bir kadının arazisiymiş. Ve mermer direklerden birine o kadına işaret olarak lale motifi koymuşlar, ancak tersliğini de belirtmek için laleyi ters yapmışlar.

Ters Lalenin hikayesi nedir?

Ters lale, Anadolu coğrafyasına ait endemik bir türdür. Efsanelerde Ters Lale Hristiyan rivayetlerine göre; Hz.İsa’nın çarmıha gerilişine şahit olan Hz. Meryem’in gözyaşlarının düştüğü yerde Ters Lale yetişmeye başlamıştır. Ters Lale, Anadolu topraklarının gördüğü büyük acıları efsaneleriyle özetlemektedir.

Ters lale motifi nedir?

“Bu lale bahçesi benim buraya yapamazsınız, yaparsanız da beni anlatan bir motif istiyorum.” Bunun üzerine Mimar Sinan da caminin bir ucuna ters lale motifi çizer. Bu motifler hem laleleri hem de lale bahçesi yıkıldığı için ağlayan kadını temsil eder.

Ters lale neyi temsil eder?

Ters lale, Anadolu’da hüznün sembolü olarak bilinir. Kerbela ya da Ağlayan Gelin olarak anılan ters lale, Anadolu’nun simgelerinden biridir. Ters lale, Anadolu’da yetişen en özel çiçeklerden biridir. Kerbela çiçeği ya da Ağlayan Gelin olarak da anılan ters lale, aynı zamanda hüznün sembolü olarak da kabul edilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Lale Devri Ne Zaman Başlamış Ve Bitmiştir?

Mimar Sinan çıraklık eseri nedir?

Mimar Sinan ‘ın çıraklık eseri Şehzadebaşı Camii’nden, ustalık eseri Selimiye Camii’ne uzanan yolculuğunu 9 madde ile sunuyoruz. İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Şehzadebaşı Camii, Mimar Sinan ‘ın çıraklık dönemi eseridir.

Selimiye Camii’nin belli başlı özellikleri nelerdir?

Selimiye ‘yi diğer cami mimarilerinden ayıran en büyük özelliği, herhangi bir yarım kubbeden destek almadan tek olarak inşa edilen kubbesi. 8 sütun fil ayağına oturtulan kasnak üzerinde bulunan, mimari ve mühendislik üzerine araştırma yapanları şaşırtan kubbe, 43 metre yüksekliğinde ve 32 metre çapındadır.

Ters lalenin Kürtçe ismi nedir?

Ters lalenin asıl adını ‘Ağlayan Gelin’ olduğunu vurgulayan Ertunç, Kürtçe isminin ise, ‘Serdıxün’ olduğunu ifade etti. Doğu Anadolu Bölgesi’nde sarı, kırmızı ve koyu turuncu renginde yetiştiğini belirten Ertunç, “Baş aşağı yetişen çiçekleri kurumaya doğru gittiğinde ise başı yukarıya doğru bakmaktadır.

Ters lale koparmak neden yasak?

Kaya, “Tunceli’nin belli noktalarında bu ters laleler yetişiyor. Bu özel çiçek halk arasında ‘ağlayan gelin’ olarak biliniyor. Türkiye’ye özgü endemik bir bitki türü ve koruma altında olduğu için kesinlikle doğal ortamında bir tanesini sökmek bile yasak.

Ters lale ne zaman çıkar?

Genelde ilkbaharın nisan mayıs ayları arasında çiçek açan ters laleler, bu nedenle baharın müjdecisi olarak da biliniyor. Boyu 75 santimetreyi bulan, her dalında 6 lalenin ters büyüdüğü bu çiçek, soğan, yumru ve rizom gibi toprakaltı organları sayesinde yetişme alanlarından başka ülkelere da canlı olarak taşınabiliyor.

Camilerde neden lale var?

Mimar Sinan, Allahü Teala’nın doksan dokuz ismine işaret olması için çiniler üzerine doksan dokuz çeşit lale motifi işlenmesini emreder. İşte bu lale motifi günümüze kadar öyle meşhur olmuştur ki camiye gelenler, bu muhteşem eserin ihtişamından çok hemen ters laleyi görmek isterler.

You might be interested:  FAQ: Lale Soğanı Hangi Ayda Ekilir?

Ters lale neden önemlidir?

Ters lalenin asıl önemi, endemik olmasıdır. Yani dünyada sadece Hakkari’de doğal olarak yetişmektedir. Ters lale, doğal ve farklı görüntüsü ile diğer lalelerden daha gösterişlidir. Göz kamaştırıcı renklerine yakından bakıldığında, ters lalenin bir doğa harikası olduğu anlaşılır.

Ters lale nerede yetişir vikipedi?

Fritillaria imperialis veya Ters lale, genellikle soğuk iklimlerde bulunan bir bitki türü. Türkiye’de doğal bir şekilde Tunceli, Afşin, Şırnak, Erzurum, Adıyaman ve Hakkâri’de yetişmektedir. Dünya genelinde ise Asya ülkelerinde, Anadolu’dan sonra doğuya doğru İran, Afganistan, Pakistan ve Himalayalar’da yetişir.

Lale neyi ifade eder?

Allah, Lale ve Hilal İslam medeniyetinin kutsalları arasında sayılır. Çünkü sembol olarak onun verdiği anlam, ‘Allah’ olur. Lale, bir tek dal üzerinde olan bir tek çiçektir ve şairler bunu çok kullanır. Bu durumda lale vahdeti temsil eder.”

Ters lale soğanı ne işe yarar?

Başlıca işlevleri soğutma ile balgamları gidermek, öksürüğü durdurmak için akciğerleri nemlendirmek ve şişmeyi azaltır. Soğanlardan kaynatılarak içilmesi halinde yararlanıldığı biliniyor.

Masumiyetin simgesi nedir?

Saflığın, temizliğin ve beraberinde masumiyetin sembolü olarak karşılık bulan beyaz gül, sevgilinize hediye edebileceğiniz ve aşkınızın saflığını simgeleyen özel bir hediye olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *