Soru: Abdullah Gül Ne Zaman Cumhurbaşkanı Seçildi?

Abdullah Gül görevi ne zaman bıraktı?

Abdullah Gül 28 Ağustos 2007’den 28 Ağustos 2014’e kadar Türkiye cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmüştür. 26.01.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu ile görev süresi 7 yıl olarak netlik kazanmış oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kim seçti?

Abdullah Gül 28 Ağustos’ta yapılan üçüncü turda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. cumhurbaşkanı seçildi. Böylece Nisan ayında başlayan cumhurbaşkanı seçim süreci sona erdi.

Recep Tayyip Erdoğan kaç defa cumhurbaşkanı seçildi?

Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü dört defa, Celâl Bayar üç defa, Recep Tayyip Erdoğan iki defa, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül bir defa cumhurbaşkanlığına seçildiler.

Abdullah Gül kaç yıl cumhurbaşkanlığı yaptı?

Erdoğan, 28 Ağustos 2014’te yemin etti ve Türkiye’nin on ikinci cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

Hayrünnisa Gül kimdir vikipedi?

Hayrünnisa Gül (evlilik öncesi soyadı Özyurt;18 Ağustos 1965; Beşiktaş, İstanbul), Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşidir.

Abdullah Gül hangi okuldan mezun?

Anayasanın 106. maddesi ve Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi göre, Cumhurbaşkanının hastalık ve yurt dışına çıkma gibi nedenlerle geçici olarak görevinden ayrılması durumlarında, görevine dönmesine kadar; ölüm, çekilme ya da başka bir nedenle Cumhurbaşkanlığı makamının boşalması durumunda

Kenan Evren nasıl cumhurbaşkanı seçildi?

Bazı illere gidip konuşmalar yaptı. 1982 Anayasası, 7 Kasım 1982 tarihinde yapılan referandumda %91,37’lik “evet” oyuyla kabul edildi. Evren, yeni anayasanın 1. geçici maddesi uyarınca yedi yıllık bir süre için Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı sıfatını kazandı.

You might be interested:  Soru: Gül Nasıl Kesilir?

Recep Tayyip Erdoğan üniversite mezunu mu?

Marmara Üniversitesi 1974–1981 /: Recep Tayyip Erdoğan üniversite mezunu mu?

Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında? 67 yaşında (26 Şubat 1954)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *