Okuyucular soruyor: Osmanlıca Gül Ne Demek?

ĞUL ne demek?

Gül kelimesi Türkçe’de “çiçek, özellikle gül ” anlamına gelir. Farsça gul گل z “çiçek, özellikle gül ” sözcüğünden alıntıdır.

Gülzar ne demek Osmanlıca?

(ﮔﻠﺰﺍﺭ) i. (Fars. gul ve yer bildiren -zār ekiyle gul-zār) Gül bahçesi, gülşen, gülistan: Serv-kāmetler iki yanın alırlar yolun / Reh-i gülzâra döner yolları İstanbul’un (Bâkî’den).

Güle zar ne demek?

gül- zâr ~ گلزار gül- zâr::: (f. b. i.): 1) gül bahçesi, gül tarlası, (bkz.: gül-bâğ, gül-istân, gül-şen).

Gül hangi dil?

Farsça gul گل “çiçek, özellikle gül ” sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen vard sözcüğünden evrilmiştir.

Hangi renk gül ayrılık demek?

Ayrılığın simgesi olan gül Sarı renktir.

Teşe üm ne demek?

(ﺗﺸﺄﻡ) (Ar. şe’m “uğursuzluk”tan teşe ” um ) Uğursuz sayma, şom görme, uğursuz gözüyle bakma.

Fena Gülzarı ne demek?

Gülzâr-ı fena yok olmaya mahkûm dünya, gülzâr-ı bekâ ise sonsuzluk ülkesi anlamına gelir. Biz ümmeti olduğumuz Peygamber’in (s.a.v) “Kıyametin koptuğu anda bile elinizde varsa bir fidan onu dikiniz” sözünü unuttuk.

Nemnâk ne demek?

(ﻧﻤﻨﺎﻙ) sıf. (Fars. nem ve -nāk ekiyle nem-nāk) Nemli, rutûbetli, ıslak: Ârızın yâdıyle nemnâk olsa müjgânım n’ola / Zâyi olmaz gül temennâsıyle vermek hâra su (Fuzûlî).

You might be interested:  Sık sorulan: Isparta'da Gül Bahçeleri Nerede?

Farsça har ne demek?

Farsçada har, hem diken hem de eşek demektir.

ZÂR ne demek edebiyat?

İnce, zarif, güzel.

ZÂR ne demek TDK?

Zar Kelimesi TDK Sözlük Anlamı bilimi Birbirine sımsıkı yapışık hücre veya moleküllerden oluşan ve bitkilerin çeşitli bölümlerini bir kın gibi saran ince tabaka, cidar, çeper “Çekirdek zarı.

Bülbül i zâr ne demek?

BÜLBÜL-İ ZÂR: İnleyen bülbül.

Gül hangi ilimizde meşhurdur?

Gül Türkiye’de Isparta ile ünlenen bir şekilde en çok Isparta da yetişmektedir. Gül suyu, gül yağı ve gül esansı gibi maddelerin birçoğunun imalatı Isparta da yapılmaktadır. Isparta iklim olarak gül yetiştiriciliği için büyük tarlalarda yetişmeye müsait bir ildir.

Türkiyede gül hangi illerde yetişir?

Gül üretim alanı; 2019 yılında %81,8’lik paya sahip olan Isparta 31 bin da ile birinci sırada yer alırken, Burdur 3 bin da ile ikinci, Afyonkarahisar ise 2,8 bin da ile üçüncü sırada yer almaktadır. Şanlıurfa’da ise 2019 yılında 3 da üretim alanı bulunmaktadır.

Rosa hangi dilde gül demek?

İtalyanca rosa ” gül ” sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen rosa sözcüğünden evrilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *