Okuyucular soruyor: Isparta Gül Tarlaları Nerede?

Isparta Gül Bahçeleri hangi ilçede?

Türkiye’nin gül bahçesi Isparta ‘da güller açmaya ve hasat mevsimi yaklaşmaya başladı. Güneykent beldesinde gül hasadının başladığı gül bahçeleri, turistlerin akınına uğradı. “Doğal stüdyo” olan büyüleyici gül bahçelerine fotoğraf çektirmek isteyenler yoğun ilgi gösteriyor.

Gül bahçeleri nerede?

Hasadın başladığı Isparta’nın gül bahçeleri, yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğradı. Ülke ve kent ekonomisine katma değer sağlayan Isparta gülü, turizmde de cazibe alanı oluşturmaya başladı.

Gül hangi yöreye aittir?

Kuzey yarım küre bitkisi olan gülün orijini Doğu Asya’dır. Kesin olmamakla birlikte gül yağı ve gül suyunun ilk olarak İran veya Hindistan’da üretildiği, buradan Anadolu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Doğu Asya’ya yayıldığı bildirilmiştir.

Isparta gülü nasıl anlaşılır?

Isparta Gülünün en belirleyici özelliği kokusu ve rengidir. Oldukça yoğun bir kokusu olan gül aynı zamanda şifa kaynağı olarak da bilinir. Pembe tonlu renkleri ise oldukça canlı bir formdadır.

Yağ gülü nerede?

Isparta yöresi başta olmak üzere, Burdur, Afyon ve Denizli illerinde üretilen “Rosa damascena” isimli gül bitkisinin çiçeklerinden elde edilen gül yağı dünya piyasalarında “Türk gül yağı ” olarak bilinmektedir.

Türkiyede en çok gül nerede yetişir?

Gül Türkiye ‘de Isparta ile ünlenen bir şekilde en çok Isparta da yetişmektedir. Gül suyu, gül yağı ve gül esansı gibi maddelerin birçoğunun imalatı Isparta da yapılmaktadır. Isparta iklim olarak gül yetiştiriciliği için büyük tarlalarda yetişmeye müsait bir ildir.

You might be interested:  Soru: Baston Gül Aşısı Nasıl Yapılır?

Isparta’ya gül nasıl geldi?

Isparta gülcülüğü, en çok 150 yılı bile geçmeyen bir tarihe sahiptir. Daha gülcülük Isparta ‘da bilinmez iken Burdur, Denizli, Çal yörelerinde Gül tarımının yapılmakta olduğu bilinmektedir. Gülcülüğü Isparta ‘ya, Yalvaç ilçesinden gelip Isparta ‘ya yerleşen Meydanbeyoğlu, Mehmet İzzet’in oğlu İsmail Efendi getirmiştir.

Isparta’ya ilk gülü kim getirdi?

Isparta ‘yı dünyanın gül bahçesi haline getiren serüven, Bulgaristan’ın Kazanlık kentinde 1870’lerde başladı. Gülcüzade İsmail Efendi’nin bastonun içine gizleyerek Bulgaristan’dan getirdiği gül fidanı, Isparta ‘nın kaderini değiştirdi.

Isparta’nın hangi çiçeği meşhur?

Isparta ‘ nın 3 Atlısı: Gül Çiçeği – Lavanta- Zambak.

Kırmızı Gül hangi yöreye aittir?

Türkü Hikayesi. Şol revanda balam kaldı, Yavrum kaldı, balam nenni

Dünyanın en iyi gülleri nerede yetişir?

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Kestel ilçesinde Gül üreten Ekerler Roses firmasını gezdi.

Isparta gülü ne renk olur?

Rosa damascena; Isparta Gülü, Pembe Yağ Gülü, Yağ Gülü, Sakız Gülü ve Şam Gülü adlarıyla da bilinen 1.5-3 m arasında boylanan, pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu çiçekler açan, çok yıllık, dikenli ve kışa dayanımı yüksek bir bitkidir.

Isparta gülü ne zaman çiçek açar?

Gül bitkisi genellikle yaz aylarında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer. Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunmalıdır. Gül bitkisinin çoğaltılması için en uygun zaman nisan ayıdır.

Isparta gülü ne zaman dikilir?

Isparta Gülü Isparta çevresinde, 1,5-2 m aralıkla sıralar hâlinde ekilmektedir. Isparta Gülü üretilmesi çelikle yapılır. Çelikler de kasım ve aralık aylarında ekilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *