Okuyucular soruyor: Gül Hangi Bitkilere Aşılanır?

Hangi ağaca hangi meyve aşılanır?

Ağaca muşmula, elma ve 2 çeşit armuttan çelik aşı yapan Koç, bugünlerde ağaçtaki farklı meyveleri görünce çok heyecanlandığını söyledi. Aşıladığı ayva ağacında muşmula, elma ve armut çeşitlerinin bulunduğunu belirten Koç, “Genelde ayva ağacını kaliteli verim olsun diye muşmula aşısı yapılır.

Gul ne zaman aşılanır?

Haziran – temmuz – ağustos ve eylül aylarında durgun göz aşısı yapılır. Bodur güllerin elde edilmesinde, tohumdan yetişen yabani güllerde uygulanan bir aşı çeşidi olup, Nisan –Mayıs aylarında uygulanır.

Erik ağacına hangi aşılar yapılır?

Kamacı, bahçesindeki erik ağacına 2 yıl önce can erik, kara erik, alça, nektarin, Bursa şeftalisi, sarı erik, Japon eriği, ordubad kayısısı, şalak kayısısı ve ak kayısı dalları aşıladı.

Hangi meyve hangi meyve ile aşılanır?

Elmaya: Armut, Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik. Vişneye: Kiraz. Ahlata: Armut, muşmula, ayva.

Muşmulaya hangi ağaç aşılanır?

Mavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet sitelerinden yaptığı incelemelerin ardından aşılama tekniklerini öğrendiğini anlattı. Bahçesindeki muşmula ağacına erik, badem, elma, ayva, vişne ve şeftali aşıladığını ifade eden Mavi, ağacın her türden meyveyi verdiğini kaydetti.

Hünnap aşılanır mı?

Hünnabın aşılamasında kullanılan diğer yöntemde; ağaçlandırma yada rehabilitasyon sahalarında bulunan doğal çatlıların üzerine aşı yapmaktır. Bu taktirde sahadaki çaltılar dipten kesilir. Ağaçlandırma çalışmalarında tohumdan üretilmiş 1 yaşlı yada 2 yaşlı çatlı üzerine aşılanmış 2+1 yaşlı hünnap fidanları kullanılır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Yağı Alınmamış Gül Suyu Ne Işe Yarar?

Göz aşısı ne zaman yapılmalı?

Mayıs ve Haziran aylarında genelde gözler alınıp göz aşısı yapılmaktadır.

Gülün ömrü ne kadardır?

Temel kilit noktalar şunlardır: Eski gül çeşitlerinin ömrü 40-50 yıl veya daha da fazla olabilir, ancak seralarda satılan çağdaş çeşitlerin ömrü ise 10-12 yıldır. Gül yetiştirmeye başlamanın en iyi yolu, seralardan (açık kök veya saksıda) genç bir bitki satın almaktır. Tohumdan gül yetiştirme yöntemi önerilmez.

Gül neden aşılanır?

Gül Nasıl Aşılanır, Gül çiçeğinde aşılama, bitkinin tohumsuz olarak üretimini sağlamak için uygulanır. Kök fidanlarından anaç olarak yararlanılan gülün istenilen çeşidinin başka bir gül dalından alınan aşı kalemi ile kaynaştırılması ilkesine dayanır.

Kayısıya hangi ağaçlar aşılanır?

Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik. Vişneye: Kiraz. Ahlata: Armut, muşmula, ayva. Şeftaliye: Kayısı, erik, badem.

Hangi ağaç ne zaman aşılanır?

Aşılama, ağaç ve bitkilerdeki tomurcuklanma döneminden önce veya sonra yapılabilir. Çoğu aşılama kış ve erken ilkbahar döneminde yapılmaktadır. Bazı yaprak döken ağaçlar genellikle kış aylarında aşılanır.

Can eriği ne zaman aşılanır?

En iyi verimi elde edebilmek için yapılması gereken ise doğru zamanda aşılama yapmaktır. Bu kapsamda ağaç aşılama için doğru zaman nisan ve mayıs ayları olmaktadır.

Dut ağacına hangi meyveler Asilanir?

“Birbirine yakın türleri aşılamamız önemli çünkü aşı uyuşmazlığı dediğimiz olay ortaya çıkıyor. Örneğin yumuşak çekirdekli meyve türleri elma, armut veya portakal üzerine turunç, dut üzerine beyaz dut gibi aşılamalar yapabiliriz.

Portakal hangi ağaca aşılanır?

Portakalı aşılamak için turunç ağacına aşılayarak portakal olmasını sağlarız, o yüzden aşının olması şarttır çünkü portakalı aşılama yöntemiyle elde ederiz. Portakal, Portakal c vitamini açısından vitamin deposudur.

Incire neler aşılanır?

İncir aşılama da en çok kullanılacak olan aşı şekilleri göz ve kaplama olan kabuk aşılardır. Göz aşısı, küçük fidanlarda bulunan 1 ve 3 yaşlarında olan genç dallara yapılır ve daha çok fidanlıklarda tercih edilir. Kaplama aşısı, 4 ve 5 yaşları arasındaki kalın dallara yapılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *