Hızlı Cevap: Gül Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Benekli Begonya nasıl çoğaltılır?

ÇİLLİ BEGONYA ÇOĞALTMA * Tohumdan, çelikle ya da kök ayırma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. Tohumları kış mevsiminde uygun toprak üzerine, yüzeye yakın olacak şekilde dikiyoruz. İlkbahar mevsimine doğru filizlendikten sonra uygun saksılara bitkileri aktarabilirsiniz.

Begonya çiçeği nasıl büyütülür?

Begonya, aydınlık bir konumda, havadar bir ortamda, güneşe dik açıyla maruz kalmayacağı fakat çiçeklenme döneminde günde en az 2-3 saat güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde mutlaka güneşten faydalanmasını sağlayacağınız bir konumda bakılmalıdır. Yarı gölge ya da gölge alanları çok sever.

Yağlı begonya çiçeği nasıl çoğaltılır?

Yağlı begonya çoğaltılması Diğer kamış gövdeli begonyalar gibi yağlı begonya da dal parçalarının köklendirilmesiyle çoğaltılır. En iyi zaman kış aylarıdır. Dal parçasında en az 3 yaprak boğumu (filizlenme gözü) olmalı.

Begonya suyu sever mi?

– Begonya çiçeği suyu seven yapıya sahiptir. (Kış aylarında haftada en fazla 2 kez) Saksının alt kısmının delik olması, fazla suyun giderilmesi için gereklidir. – Sabah güneşi alması onun için yeterlidir. Daha fazla güneş almamasına dikkat edilmelidir.

Çilli begonya saksı değişimi ne zaman yapılır?

Saksı değişiminin çok sık yapılmasını da sevmeyen bir bitki olan begonya için yılda bir kez saksı ve toprak değişimi yeterli olacaktır. Bunu da en ideal zamanda, yani nisan ya da mayıs ayı içinde yapmanız gerekir.

You might be interested:  FAQ: Gül Çeliği Nasıl Dikilir?

Yılbaşı çiçeği nasıl Çoğaltilir?

YILBAŞI ÇİÇEĞİ ÇOĞALTMA * Çoğaltılması çok kolay bir türdür. Tohum ve çelikleme yöntemiyle çoğalır. Fakat en kolay yöntem boğumlu yapraklarından koparılıp direk toprağa dikilip köklenmeye bırakılmasıdır. Aydınlık bir konumda, güneşe direk maruz kalmayacağı şekilde bakım sağlanıp köklenme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Begonya hangi mevsimde açar?

Ticaret için yetiştirilen Begonya türlerinin de 200 civarı olduğu eklenmiştir. Begonya bitkisinin çiçekleri yaz döneminde açar ve pembe, kırmızı, turuncu, sarı beyaz gibi renklere sahiptir. Yaprakları ise yuvarlak, yer yer iri, yer yer küçüktür. Çiçeğin çok fazla dalı olmaz, sapları ise yumuşak ve etlidir.

Kaç çeşit Begonya vardır?

Güney Amerika ile Asya kıtalarında yaklaşık olarak 900 çeşidi vardır. Begonya çiçeği, ticaret için de yetiştirilmekte olup 200 çeşidi bulunmaktadır.

Begonya çiçeği neden çürür?

Kök çürümesi problemi ve sulama Rizom gövdeli ev begonyalarında çürümeler yanlış toprak ve yanlış sulama yüzünden ve bir de bitki besinini yanlış usulde vermekten dolayı olur. Sulama tarzı çok önemlidir. Sulama gerektiği zaman bolca su kullanın.

Begonya ne kadar uzar?

Maksimum Büyüme (yaklaşık): Budanmaz ise 120 cm veya daha fazla uzayabilir.

Çilli begonya balkonda yetişir mi?

Evinizin salonlarında, iş yerlerinizde, ofisinizde hatta balkon ve teraslarınızda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz çok güzel bir bitki. Çilli begonya nem seven bir bitki. Bu nem ihtiyacını toprağını nemli tutarak sağlayabilirsiniz. Ancak kesinlikle bitkinin yapraklarına nem ihtiyacını gidermesi için su püskürtmeyin.

Begonya çiçeği kokar mı?

Kiraz çiçeği de en az orkide kadar güzel kokar ve bu yönü ile bilinir. Genelde pembe ve beyaz renklerdedir. Begonya da bu çiçekler arasında gösterilebilir. Kendine has muhteşem bir kokusu olan begonya, çiçekçilerin de vazgeçilmezleri arasında yer alır.

You might be interested:  Soru: Gül Suyu Nerede Satılır?

Begonya çiçeği neyi sever?

Konum: Sabah güneşini çok seven bitkidir. Güneş gittiğinde ise yarı gölgeli ortamlarda kalmak ister. Begonya ışığı seven bir bitkidir.

Açelya hangi ortamı sever?

Açelya ılıman iklimlerde yetişir. Fazla sıcak ve soğuk havalar gelişimini olumsuz yönde etkiler. Özellikle kış aylarından soğuktan korunmalı, eğer bahçede yetiştiriliyorsa sera düzeneği kurulmalıdır. Soğuk aylarda sulama yapılırken de su sıcaklığına dikkat edilmelidir.

Yumrulu begonya bakımı nasıl yapılır?

Yumrulu begonyalar güneşi pek sevmezler. Gölge yerleri daha çok tercih ederler. Fakat sabah güneşinden az da olsa yararlanmaları gerekir. Bitkinizi doğrudan güneş ışığına kesinlikle maruz bırakmayın, aksi takdirde bitkinin yaprakları yanabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *