Gül Parfümü Nasıl Yapılır?

Çiçeklerden nasıl parfüm yapılır?

Çiçeklerden parfüm yaparken bir şişeye çiçek yaprakları ve alkol konup en az 1 gün bekletilir. Daha sonra esansı çıkan yaprakların olduğu şişeye çiçek yapı esansı ve saf su eklenerek yine 1 hafta boyunca dinlendirmeye bırakılır.

Gül yaprakları ile parfüm nasıl yapılır?

Artık evde kolay parfüm yapımı için kolları sıvayabilirsiniz! İlk adım olarak büyük cam kavanozun içerisine gül yapraklarımızı koyup üzerine votka döküyoruz. İkinci adım; kapağını kapatıp ve serin ve karanlık bir yerde 1 gün bekletiyoruz. Tam 24 geçtikten sonra büyük bir kaşıkla karıştıp steril suyu ekliyoruz.

Koku esansı nasıl yapılır?

Esans yapılırken bitkilerin çiçek, meyve ve kök kısımlarında bulunan kokulu uçucu yağlar, % 96’lık alkolde çözündürülür. Elde edilen bu çözelti damıtılarak esans haline getirilir.

Koku nasıl yapılır?

Yapılışı:

 1. Sprey şişenin içine suyu doldurun.
 2. Suyun üzerine karbonatı ilave edin ve şişeyi iyice karıştırın.
 3. Son olarak suyun içine aldığınız aromatik yağdan 10 – 15 damla damlatın. Hepsi bu kadar, spreyiniz hazır.
 4. İstediğiniz zaman spreyi sıkarak evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Çiçek esansı nasıl yapılır?

Arıtılmış ve kokusuz sebze ya da hayvan yağı cam tabaklara dağıtılır ve oturması için beklenir. Taze çiçek yaprakları ya da tüm çiçekler yağ tabakasının üzerine yerleştirilir ve preslenir. Kullanılan çiçeğe göre 1-2 gün ya da 2 hafta kadar oturması için beklenir. Bu sürede çiçeğin kokusu yağa geçer.

You might be interested:  FAQ: Gül Reçeli Nasıl Yapılır Portakal Ağacı?

Lavanta parfümü nasıl yapılır?

Lavantanın sakinleştirici ve ferah etkisi tüm evinizi sarsın, gece uykularınız rüyalara bulansın! Su dolu bir kabın içine biraz karbonat ekleyin ve karıştırın. Üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatın ve tekrar karıştırın. Karışımı bir şişeye koyup güzelce çalkalayın ve ev yapımı lavanta kokunuza merhaba deyin!

Parfüm yapımında hangi alkol kullanılır?

Etil alkol, iyi bir çözücü olduğu için esansların yapımında ve parfümeride kullanılır. Etil alkol, ispirto ve kolonya dışında birçok organik maddenin sentezinde görev alır.

Parfüm notaları nasıl ayarlanır?

Bir parfüm yaparken önce alt nota, sonra orta nota, son olarak da üst nota eklenir. Notaları karıştırmak için ideal oran %30 üst nota, %50 orta nota ve %20 alt nota biçimindedir. Kimi parfümcüler en fazla 3 ya da 4 baskın notadan fazlasının karıştırılmasını önermiyor.

Nane parfüm nasıl yapılır?

Su kaynadıktan sonra içerisine portakal rendesi, karanfili ve kuru naneyi atarak 12 saat bekletmeniz gerekmektedir. Bu süreden sonra suyu süzerek ayırın. 1 hafta boyunca bekletmiş olduğunuz gülü bu süzdüğünüz suya ilave edin. Böylelikle parfümünüz hazırlanmıştır.

Hanımeli esansı nasıl yapılır?

30 ml su Kokita kokulu taş karıştırma kabına alınır, üzerine Elito esans dökülür ve karıştırılır. İyi bir karışımdan sonra 100 gr Kokita kokulu taş tozu konulur ve biraz beklenerek tozun suyun içerisine çökmesi sağlanır. Suyun içerisine çöken toz, Kokita kokulu taş karıştırma kaşığı ile karıştırılır ve kalıba dökülür.

Zambak esansı nasıl yapılır?

Zambak Yağı Evde Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle, orta boyda bir kavanozun içine 5 yemek kaşığı zeytinyağı doldurun.
 2. 3 avuç dolusu zambağı bir kesme tahtası ve bıçak yardımıyla ince ince kıyın.
 3. Kıydığınız zambakları önceden zeytinyağı doldurmuş olduğunuz kavanozun içine atın.
 4. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın.
You might be interested:  Soru: Gökkuşağı Gül Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta esansı nasıl elde edilir?

– Öncelikle lavanta çiçeklerini ve zeytinyağını küçük cam kavanozun içine güzelce yerleştirin. Kavanozun içine yerleştirdikten karışımı üç gün boyunca güneşte bekletin. – Daha sonra 3 gün tamamladıktan sonra kavanozu alın ve güzelce çalkalayın.

Ev nasil mis gibi kokar?

Şimdi gelin evinizin mis gibi kokmasını sağlayan bazı pratik yöntemlere bakalım.

 1. Hava Filtresine Çiçek Yağı Koyun.
 2. Tavada Meyve Kabuğu Kaynatın.
 3. 3. Lavabo Giderini Sık Sık Temizleyin.
 4. Halılara Kabartma Tozu Serpiştirin.
 5. Kendi Spreyinizi Yapın.
 6. 6. Fırına Vanilya Koyun.
 7. 7. Kurabiye Pişirin.
 8. 8. Evinizi Okaliptüsle Süsleyin.

Jel oda kokusu nasıl yapılır evde?

1 bardak suyu ocakta kaynatın ve 4 küçük paket jelatini karıştırarak içine katın. Jelatin karıştıktan sonra 4 çorba kaşığı tuzu ve 1 su bardağı soğuk suyu da ekleyin ve çözünmesini bekleyin. Karışım sıcakken kavanozlara dökün ve tahta çubuk yardımıyla kavanozlardaki renkli kokularla karıştırın. Donmasını bekleyin.

Tarçın kokusu nasıl yapılır?

Suna Dumankaya’dan eviniz için doğal ev kokusu 1 limonu küçük dilimler halinde kesin. Limonları, 1 adet çubuk vanilya, 1 adet çubuk tarçın ve 1-2 adet karanfille birlikte 1 litre suyun içine atın. Bu karışımı kısık ateşte kaynatın. Sprey şişenin içine doldurup evinize sıkabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *