FAQ: Evde Gül Parfümü Nasıl Yapılır?

Yasemin çiçeği parfümü nasıl yapılır?

Evde parfüm yapımı için ilk adım olarak bir cam şişeye votka ile yasemin, vanilya ve lavanta yağları ekleyin. Bu uçucu yağ karışımını karıştırın. İkinci adım olarak iki gün beklettiğiniz karışıma steril suyu veya portakal çiçeği suyu ilave ederek hafifçe çalkalayın.

Çiçeğin esansı nasıl yapılır?

Çiçeklerden parfüm yaparken bir şişeye çiçek yaprakları ve alkol konup en az 1 gün bekletilir. Daha sonra esansı çıkan yaprakların olduğu şişeye çiçek yapı esansı ve saf su eklenerek yine 1 hafta boyunca dinlendirmeye bırakılır.

Esanstan parfüm nasıl yapılır?

Parfüm üretiminde ikinci aşamada toplanan çiçeklerin öz yağları çıkarılır. Bu yağlar aynı zamanda çiçeklerin içindeki koku moleküllerini taşıyan esansları da içerir. Elde edilen esanslar harmanlanarak parfüm esans harmanı oluşturulur. Hazırlanan harman ise belirli bir süre dinlendirilir ve olgunlaştırılmaya bırakılır.

Hangi yağlarla parfüm yapılır?

Bunlara örnek; gül, lavanta, yasemin, biberiye, çay ağacı yağı, tarçın, papatya, fesleğen, mercan köşk vb.

Koku nasıl elde edilir?

Uçucu yağları, parfüm yapmak için su ve/veya alkol ile karıştırmışlar. Bu uçucu yağlar, sedir ağacı, lavanta ve tarçın gibi bitkiler, otlar ve baharatlardan elde edilmiş. Aslında günümüzde de temel olarak aynı yol izleniyor diyebiliriz. Uçucu yağlar bitkilerden buharlı damıtma veya presleme ile elde ediliyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Gül Koklayan Fatih Tablosu Nerede?

Leylak kokusu nasıl yapılır?

2 çorba kaşığı badem yağı ve talk tozunu bir kaseye koyup çay kaşığı ile iyice karıştırın. Aktarlarda ya da Eczanelerde rahatlıkla bulabileceğiniz leylak yağını, karışıma 3 damla kadar dökün ve karıştırmaya devam edin. Sonuç olarak güzel bir koku elde edeceksiniz.

Defne esansı nasıl yapılır?

Defne ağaçlarından topladığımız defne tohumlarını ayıklıyoruz. Sonra kazana koyup iki gün süren kaynatma işleminden geçiriyoruz. Kazandan boşalttıktan sonra leğenlerin içine koyup eziyoruz ve çıkan yağı süzgeçten geçirip tekrar iki saat boyunca kaynatıp, üste çıkan yağı alıyoruz” dedi.

Lavanta parfümü nasıl yapılır?

Lavantanın sakinleştirici ve ferah etkisi tüm evinizi sarsın, gece uykularınız rüyalara bulansın! Su dolu bir kabın içine biraz karbonat ekleyin ve karıştırın. Üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatın ve tekrar karıştırın. Karışımı bir şişeye koyup güzelce çalkalayın ve ev yapımı lavanta kokunuza merhaba deyin!

Kekik parfümü nasıl yapılır?

Birkaç dilim misket limonunu, taze nane ve kekik yapraklarını bir araya getirerek içme suyuyla kaynatabilir; kaynayan karışımı soğuduktan sonra iyice süzerek cam kavanozlara veya şişelere boşaltıp oda kokusu olarak değerlendirebilirsin.

Parfümde alkol yerine ne kullanılır?

Ve alkolsüz parfümümün temeli JoJoba Yağı. Tutma özelliği ve kendine has ağır bir kokusu olmayan bu sıvı balmumu özellikli yağ alkolün yerine konulan bir bileşendir. Ylang Ylang yağını sedire ekledikten sonra üst nota olarak kullandığım lavanta yağını ekledim.

Kendime uygun parfümü nasıl bulurum?

Doğru Parfümü Bulmak için 7 İpucu

 1. Başkalarını Dinlemeyin. Parfüm her tende ve her iklimde farklı kokar ve bir başkası üzerinde beğendiğiniz koku sizde aynı durmayabilir.
 2. Parfümünüzü Analiz Edin.
 3. Teninizde Deneyin.
 4. Minimumda Tutun.
 5. Kendinizi Tanıyın.
 6. Zamanı Doğru Seçin.
 7. Terminolojiyi Öğrenin.
You might be interested:  Sık sorulan: Gül Ekimi Nasıl Yapılır?

Hangi çiçeklerden parfüm yapılır?

Doğal parfüm yapımında kullanılan bazı parfüm bitkileri şöyledir:

 • Gül.
 • Mimoza Çiçeği.
 • Bergamot.
 • Parfüm çiçeği (Melisa)
 • Amber.
 • İnci Çiçeği.
 • Ağaç Kabuğu ve Gövdesi.
 • Petek.

Hangi yağların karışımı güzel kokar?

Evinizde bulundurmanız gereken 9 doğal esansiyel yağ

 1. Lavanta. Müthiş kokusunun ötesinde harika bir rahatlatıcı olan lavanta yağı, uyku problemi ve başağrısı çekenler için birebir.
 2. Karanfil.
 3. Nane.
 4. Çay Ağacı Yağı
 5. Limon.
 6. Okaliptüs.
 7. Günlük Ağacı Yağı
 8. Kekik Yağı

Hangi yağ güzel kokar?

Strese Karşı Etkili En Güzel Kokan Esansiyel Yağlar Hangileridir?

 1. Lavanta Yağı Dinlendirici ve sakinleştirici bir yapısı olduğu yaygın olarak bilinen lavanta yağı, stresli olduğunuzda veya uyumakta zorlandığınızda sizi rahatlatır.
 2. Okaliptüs Yağı
 3. Limon Yağı
 4. Nane Yağı
 5. Frankincense.
 6. Çay Ağacı
 7. Kekik Yağı
 8. Yabani Portakal.

Yağ bazlı parfüm nasıl yapılır?

100 ml suya 30 damlayı geçmeyecek ölçüde bir veya birkaç esans yağ ekliyorsunuz ve parfümünüz hazır. Her defasında iyice çalkalayıp öyle kullanın. Ve elbette, giysilerinize bulaşmamasına dikkat edin. Çıplak teninize sıkın ve 10-15 dakika sonra giyinin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *